Godło
25 Luty 2024 - Wiktora i Cezarego

Finał projektu „Starobielscy Święci”

10 lutego 2023 Aktualności, Galerie, Wydarzenia

We wtorek 7 lutego o godz. 19,00 odbyła się premiera widowiska opartego na Misterium Józefa Argasińskiego o świętych z fresków kościoła w Starym Bielsku. Widowisko było finałem projektu Starobielscy Święci prowadzonego przez Annę Maśkę.

Byli zaproszeni goście na czele z Prezydentem Miasta Bielsko-Biała panem Jarosławem Klimaszewskim, który objął honorowym patronatem projekt i przedstawienie, bliscy i rodziny uczniów grających oraz mieszkańcy Starego Bielska.

W projekcie wzięło udział ok 40 uczniów na żywo w kościele (śpiewający, mobilne ekrany, obsługa techniczna, fotografowie) + 6 dziewcząt z teatru Manufaktura oraz jeszcze ok. 20 osób grafików, nagrywających głosy oraz pierwsi fotografowie itp, a byli  uczniowie klas: technik fotografii i multimediów, technik informatyk, technik reklamy i technik mechanik lotniczy, technik spawalnictwa i technik mechanik. Czy informatyk może śpiewać, a spawacz grać w przedstawieniu? Oczywiście i to z powodzeniem.

W projekcie fotografowaliśmy wnętrze kościoła, który niedawno przeszedł renowację w ramach unijnego (marszałkowskiego) projektu „Stare Bielsko odnowa”. Efektem finalnym projektu jest przedstawienie multimedialne pt.: Starobielscy Święci oraz wystawa fotograficzna.

Cześć fotograficzną wykonali uczniowie klas fotograficznych – pod kierunkiem Sławomira Pilcha i Zbigniewa Poraniewskiego. Multimedialną część – animacje i filmy na podstawie fotografii – opracowali uczniowie z klas reklamy oraz kierunku technik fotografii i multimediów w pracowni multimediów Anny Maśki. Część teatralną – żywy plan i nagrania dialogów misterium z offu (dubbing) zrealizowali uczestnicy Teatru Manufaktura z Miejskiego Domu Kultury filia w Kamienicy prowadzonego przez Annę Maśke oraz uczniowie koła teatralnego działającego w Zespole Szkół Technicznych i Handlowych. 

Rozmowa godzinna w Radio Anioł Beskidów.

Zdjęcia Krzysztofa Cieślawskiego.