Godło
03 Grudzień 2023 - Franciszka i Ksawerego
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Wymiany międzynarodowe


Zespół Szkół Technicznych i Handlowych współpracuje ze szkołą zawodową koncernu Volkswagena od 1989 roku. Współpraca odbywa się w ramach akcji „Pojednanie dla pokoju” a patronuje jej Międzynarodowy Komitet Oświęcimski.

wymiana1

Trzy razy w roku grupa młodzieży z naszej szkoły i ze szkoły Volkswagena, spotyka się w Oświęcimiu w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży na 10-dniowym seminarium, podczas którego wspólnie dyskutuje, bawi się, poznaje historię i pracuje przy renowacji byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu-Brzezince.

Po zakończeniu seminarium w Oświęcimiu uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają na drugą część spotkania do Niemiec. W czasie pobytu w Niemczech oprócz spotkań integrujących uczniowie zwiedzają zakłady Volkswagena, spotykają się z przedstawicielami władz lokalnych i innymi osobistościami życia publicznego.

 

Wrażenia uczestników:
Mój czas spędzony na wymianie wspominam bardzo miło. Poznałem wiele ciekawych osób, których historie były bardzo poruszające. Przez półtorej tygodnia miałem zaszczyt pracować w miejscu pamięci z wspaniałymi opiekunami i grupą niemiecką. Cieszę się, że mogłem brać udział w tej wymianie i zostawić coś po sobie. Zwiedziłem wiele historycznych miejsc, które zapamiętam na długo. Atmosfera z grupą niemiecką była bardzo dobra, spędzaliśmy razem mnóstwo wspaniałego czasu i z łatwością się dogadywaliśmy. Zakwaterowanie było na najwyższym poziomie, jedzenie również było w dobrym standardzie. Oczywiście nie zapominajmy o wspaniałych opiekunach. Mieliśmy najlepszego tłumacza na świecie w osobie Pana Aleksandra Ellnaina. Polecam zapisanie się na wymianę gdyż doświadczenia z wyjazdu procentują przez wiele miesięcy a nawet lat.

– Michał Dziekan

Chwilę, które przeżyłem na wymianie miały na mnie ogromny wpływ. Miałem okazję poznać mnóstwo polskiej historii, zupełnie z innej strony. Cały czas towarzyszyli nam wspaniali opiekunowie. Czas był doskonale zagospodarowany. Również ilość czasu wolnego była adekwatna do całej reszty. W Oświęcimiu uczestnikom wymiany towarzyszyło wiele różnorakich emocji. Historie, które nam opowiadano bardzo zmieniły nasze nastawienie do życia, nowy światopogląd. Natomiast druga część wymiany, która odbyła się w Niemczech była niesamowita. Mieliśmy okazje zwiedzić wiele miejsc m.in. zakład Volkswagena czy Bundestag. Szczególne podziękowania należą się dla Pana Aleksandra Ellnaina za najtrudniejsze zadnie, którym było tłumaczenie. Jestem również wdzięczny kolegom z grupy niemieckiej jak i polskiej za wspaniałą atmosferę. Polecam.

– Stroka Szymon

Czas, który spędziłam na wymianie w Oświęcimiu na pewno zapamiętam na długo. To był czas poznania historii w inny sposób m.in. pomoc przy pracach renowacyjnych jak i integrowanie się z grupą niemiecką. Natomiast na drugiej części wymiany tj. Wolsfburgu i Berlinie mogliśmy zobaczyć kulturę ludzi tam żyjących oraz poznać strukturę zakładów Volkswagena. Myślę, że każdy z nas wyniósł coś innego , wolny czas pozwolił poznać bliżej ludzi , zawrzeć nowe znajomości. Ogólnie masa wrażeń i przeżyć. Niezapomniana mieszanka uczuć wzruszających i pozytywnych, która pozwala na zrozumienie i połączenie naszej wspólnej historii. Historii, która jest bardzo ważna w naszym życiu. Oczywiście wspaniali opiekunowie m.in. Pan Aleksander Ellnain, poza tłumaczeniem był dla nas przewodnikiem oraz osobą której zawdzięczamy ten dobry czas w naszym życiu. Myślę, że warto się zapisać, gdyż otwieramy się na inną kulturę, inne społeczeństwo. Gwarantuję wszystkim, którzy się zapiszą wrażenia i wspomnienia na wiele lat.

– Aleksandra Oberle