Godło
21 Czerwiec 2024 - Alicji i Alojzego
Święto Muzyki

Nasze eksperymenty fotograficzne – Camera Obscura

21 listopada 2013 Aktualności

Od poniedziałku sala fotograficzna w naszej szkole zamieniła się w „camerę obskura”. Wystarczyło 10 metrów grubej, czarnej, nieprzepuszczalnej folii, 3 rolki taśmy izolacyjnej, 4 godziny pracy grupy zapaleńców, aby uszczelnić dokładnie całe pomieszczenie przed napływem zewnętrznego światła. Potem należało już tylko poczekać na słoneczny dzień, wybrać miejsce na zaklejonym folią oknie i wyciąć w niej mały otwór. Nagle wraz ze światłem świat zewnętrzny znalazł się w środku, w postaci bardzo wyraźnego obrazu tego, co na zewnątrz, tyle że do góry nogami i dwa razy większego.

To nieprawdopodobnie zachwycające zjawisko, manufaktura, pierwowzór fotografii. Znaleźliśmy się w środku aparatu fotograficznego. Obraz zewnętrzny był wszędzie, na tablicy, na ścianach i suficie, na podłodze. Niektóre jego fragmenty były ruchome. Wyraźnie widzieliśmy ludzi idących chodnikiem obok katedry. Zmieniając rozmiary wyciętego otworu, poprzez naklejanie na niego różnej wielkości przysłon zmienialiśmy także kontrast i ostrość obrazów wyświetlanych na ścianach. Kolejnym etapem eksperymentowania będzie zrobienie zdjęcia odpowiednio przygotowanym pudełkiem z butów 😀