Godło
20 Czerwiec 2024 - Bogny i Florentyny
Światowy Dzień Uchodźcy

Konkurs patriotyczny w ZSTiH

5 czerwca 2011 Aktualności

W dniach 11, 13 oraz 18 maja 2011 roku odbył się w naszej szkole konkurs patriotyczny. Udział wzięły w nim klasy gimnazjum 2ag, 2bg, 2cg, technikum: 1ct, 2bt oraz klasa szkoły zawodowej: 1c. Każda z tych klas po dyskusji przeprowadzonej podczas lekcji wychowawczej pod opieką wychowawców, wyłoniła spośród siebie grupę reprezentacyjną na konkurs. 11 i 13 maja odbyły się eliminacje, podczas których obejrzeliśmy sześć projektów na temat współczesnych form patriotyzmu. Zespoły posłużyły się prezentacjami multimedialnymi, plakatami i stworzonymi przez siebie podręcznikami patriotycznymi, by ukazać w jaki sposób młodzi ludzie rozumieją pojęcie patriotyzmu i jakie postawy obywatelskie są im najbliższe. Młodzież wykorzystała także utwory muzyczne swoich ulubionych wykonawców, które podejmowały temat patriotyzmu, historii i walki o wolność. 18 maja miał miejsce finał konkursu, w którym zgromadzona na sali młodzież wybrała najlepsze prezentacje. Jednogłośnie zwyciężyły prace klas 2bg i 2bt. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.               Konkurs miał na celu propagowanie postawy patriotycznej wśród młodzieży, sprowokowanie jej do dyskusji i przemyśleń na temat współczesnych postaw obywatelskich. Chcieliśmy pokazać, że patriotyzm to nie tylko historia, ale także współczesność.             Planowana jest kontynuacja konkursu w kolejnym roku szkolnym, dlatego już teraz zachęcamy wszystkie klasy do wzięcia w nim udziału.   Propozycje formy lub zagadnień, które miałaby objąć kolejna edycja konkursu będą bardzo mile widziane.   ZAGADNIENIA OMAWIANE PODCZAS TEGOROCZNEGO KONKURSU: Jak idole młodzieżowi propagują postawę patriotyczną? W jaki sposób okazują troskę o losy Polski? (sportowcy, muzycy, gwiazdy kina i telewizji itp.) W jaki sposób nasi rodzice lub dziadkowie rozumieli pojęcie miłości do Polski? W jaki sposób postawa młodego pokolenia różni się od postawy starszych pokoleń? Jak można być patriotą mieszkając poza Polską? Na przykładzie znanych Ci historii z Twojego otoczenia udowodnij, że niektórzy nie przestają być Polakami nawet mieszkając daleko od kraju. Wyobraź sobie, że jesteś na przymusowej emigracji. Nigdy nie możesz już wrócić do Polski. Czego brakowałoby Ci na obczyźnie? Uzasadnij swój wybór. Zbierz wiadomości na temat tego co to jest społeczeństwo obywatelskie i jak zostać świadomym obywatelem? Jaka forma patriotyzmu jest najbliższa młodzieży? Omów i uzasadnij wybór.