Godło
28 Maj 2024 - Augustyna i Jaromira

Koło Młodych Poetów


Opis działalności Koła:
  1. Szkolne Konkursy Poetyckie: – W roku szkolnym 2009/2010 – Konkurs Miniatury Poetyckiej w różnych językach
  2. Korekty uczniowskich prób poetyckich.
  3. Zajęcia teoretyczno-literackie, warsztaty.
  4. Prezentacja uczniowska prób poetyckich- promocje na terenie szkoły i poza nią.
  5. Udział w promocjach prób poetyckich uczniów innych szkół  oraz studentów.
  6. Udział w spotkaniach autorskich poetów z naszego regionu- w tym roku szkolnym w spotkaniu autorskim Piotra Zemanka, autora wielu tomików poezji i zdobywcy wielu nagród.
  7. Udział w promocji międzyszkolnego tomiku uczniowskiej poezji pt. „Iskry spod kopy pegaza” w Domu Kultury „Włókniarz”. Wśród autorów wierszy uczniowie naszej szkoły.
  8. Także według potrzeb zajęcia dykcyji, ćwiczenia przygotowujące do konkursu recytatorskiego.
  9. Szczególne osiągnięcie – Antologia prób poetyckich uczniów ZSTiH im. Franciszka Kępki.
Każde wspólne spotkania są wcześniej potwierdzane. Spotykamy się najczęściej raz w tygodniu i jest to środa po lekcjach o godzinie 14.30. Miła atmosfera, każdy otwarty na nowe propozycje i ciąg dyskusji na obrany wcześniej temat. Przyjdź i zobacz, a okaże się, że nie jest to stracony czas. Nauczysz się czegoś nowego, poznasz nowe osoby, pójdziesz z nami na warsztaty i będziesz uczestniczył w naszych promocjach.

Prezentujemy pierwszy szkolny tomik poezji

antologia

O poezji w szkole – refleksje dyrektora szkoły

Powszechne jest przekonanie, że poezją mogą interesować się uczniowie szkół ogólnokształcących, zwłaszcza z klas o profilu humanistycznym. Ale takie jest prawo funkcjonowania obiegowych opinii…Młodzi ludzie z Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych próbują poprzez wiersze mówić o swoich przeżyciach, zwłaszcza o przyjaźni, rodzącej się miłości, porażkach, fascynacjach kimś i czymś.Poezja nam wszędzie towarzyszy, nawet jeśli nie ujmujemy otaczającego nas świata w poetyckie formy. Potrzebujemy jej. Sięgamy po tomik poetycki wtedy, gdy czujemy się samotni, odtrąceni… szukamy wierszy wtedy, gdy jesteśmy zakochani i szczęśliwi… Próbujemy znaleźć w wierszach odpowiedzi na dręczące nas egzystencjalne pytania i wątpliwości… . Podejmujemy pierwsze próby literackie.
Antologia prób poetyckich uczniów szkół zawodowych różnego typu ma zadać kłam twierdzeniu, że tak mało w młodym pokoleniu wrażliwości, że język komputerowo-informatyczny tak zdominował system komunikacji międzyludzkiej, że nie starcza w nim miejsca na ciepło, wrażliwość, uczuciowość i intymność.
Być może, wielu spośród autorów przestanie pisać, być może nie zostaną zauważeni, ale może zdarzyć się i tak, że niektórzy znajdą się kiedyś w ważniejszych antologiach poetyckich…
 
Czego im serdecznie życzę
Halina Majdak-Maj
 
 
 
tomik2
 

 
30.04.2009r. został wydany drugi tomik międzyszkolny pt. „ISKRY SPOD KOPYT PEGAZA” , w którym znalazły się teksty uczniów naszej szkoły: Anny Chwałek oraz Arkadiusza Gładysza. Oto przykładowe teksty absolwentów naszej szkoły:
 
„Posprzątałam miłość”
 
Wczoraj wieczorem zrobiłam porządki w moim sercu.
Pościerałam łzy,
odkurzyłam październikowe wspomnienia,
umyłam szklankę wypełnioną sztucznym uśmiechem,
wyczyściłam podłogę z twoich stóp,
opróźniłam kosz pełen niespełnionych marzeń.
A.Chwałek
 
 
„Modlitwa”
 
Panie… 
Nie jestem godzien 
tej dziewczyny…
Ja, co dwa lata
swego życia
przez własną głupotę
zmarnowałem…
Panie…
Nie jestem godzien,
by kochać ją 
i
 być przez nią kochany…
 Lecz mimo wszystko,
 wysłuchaj Boże wołania 
 mojego serca 
 tak bardzo
 w niej
 zakochanego!
A. Gładysz