Godło
18 Maj 2024 - Feliksa i Aleksandry
Międzynarodowy Dzień Muzeów

Błękity cyjanotypii i brązy Van Dyke

21 marca 2024 Aktualności, Galerie

Klasa branżowa 3 b, z pasą, zaangażowaniem i ogromną przyjemnością odkrywa tajniki pracy w ciemni nad technikami klasycznymi, rozkoszując się szlachetnymi błękitami cyjanotypii i głębokimi brązami Van Dyke. Uczniowie, pod okiem nauczyciela prowadzącego zajęcia z technik fotograficznych p. Beaty Godek – Dudzińskiej,  sięgają po dawne techniki, aby wyzwolić w sobie kreatywność, stworzyć prace ponadczasowe i oryginalne. Techniki szlachetne kojarzą się mam się z dawnymi czasami i nic w tym dziwnego. Bez wątpienia nadal doceniane są jednak przez doświadczonych fotografów, mają bowiem wiele ciekawych cech. Pokrywając arkusz papieru roztworami w różnych barwach można cieszyć się oryginalnymi artystycznymi efektami. Nie bez znaczenie jest wielokrotne naświetlanie obrazów wielokolorowych, gdyż można w ten sposób uzyskać miękki i delikatny obraz rzeczywistości, bez zbędnych szczegółów i półtonów.

Dla niewtajemniczonych krótko dodajmy, że szlachetne techniki fotograficzne są oparte na wykorzystaniu światłoczułości i garbujących właściwości chromianów, a także innych związków chemicznych światłoczułych, ale też tradycyjnej fotografii jako materiału wyjściowego.