30 Kwiecień 2024 - Mariana i Katarzyny

WYSTAWA  „Starobielscy Święci” w Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy filia w Mazańcowicach

27 września 2023 Aktualności, Galerie, Wydarzenia

8 września odbył się wernisaż węrdrującej wystawy którą można oglądać w mazańcowickiej filii Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy w głównym budynku OSP (Mazańcowice ul. Strzelców Podhalańskich 350)  przez cały wrzesień.  Wystawa przedstawia całość pracy nad projektem, ale przede wszystkim fotografie kościoła, wnętrza, malowideł, bryły kościoła, fragmentów architektonicznych i fresków, które wykonali uczniowie klasy fotograficznej 3b – Branżowej Szkoły 1 stopnia nr 7 i klasy4et Technikum nr 7. Na wystawie można obejrzeć też  dokumentację fotograficzną z pracy nad projektem oraz  animacje i filmy z przedstawienia.

Szkolny projekt pt.: „Starobielscy Święci” łączy średniowieczną historię z nowoczesnymi sztukami audiowizualnymi, tradycję z edukacją, sztukę z duchowością. Powstał z inicjatywy osób związanych z najstarszym zabytkiem sakralnym w Bielsku-Białej z kościołem św. Stanisława w Starym-Bielsku, który niedawno przeszedł renowację w ramach projektu „Stare Bielsko odNowa” i który można zwiedzać z przewodnikiem.

Projekt został objęty patronatem Jarosława Klimaszewskiego Prezydenta Miasta Bielsko-Biała.
Projekt składa się z dwóch części: fotograficzno-multimedialnej oraz teatralnej. Koordynatorką
projektu jest Anna Maśka ‒ nauczycielka przedmiotów zawodowych graficznych, mgr teologii,
instruktorka teatralna. Cześć fotograficzną wykonali uczniowie klas fotograficznych – pod kierunkiem nauczycieli fotografików: Sławomira Pilcha i Zbigniewa Poraniewskiego. Multimedialną część ‒ animacje i filmy na podstawie fotografii ‒ opracowali uczniowie z klas reklamy oraz kierunków: technik fotografii i multimediów. Część teatralną – żywy plan i nagrania dialogów misterium z offu (dubbing) zrealizowali uczestnicy Teatru Manufaktura z Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej filia w Kamienicy prowadzonego przez Annę Maśkę oraz uczniowie koła teatralnego działającego w Zespole Szkół Technicznych i Handlowych.

Multimedialne widowisko pt.: „Starobielscy święci”, którego premiera odbyła się 7
lutego 2023 r. w kościele pw. Świętego Stanisława w Starym Bielsku zostało oparte
na motywach „Misterium” Józefa Argasińskiego – historie z fresków widniejących
na ścianach kościoła zostały pokazane multimedialnie.