Godło
18 Kwiecień 2024 - Bogusławy i Bogumiły
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

WYSTAWA  „Starobielscy Święci” w Książnicy Beskidzkiej

13 czerwca 2023 Aktualności, Galerie, Wydarzenia

6 czerwca odbył się wernisaż wystawy którą można oglądać w Książnicy Beskidzkiej przez cały czerwiec.  Wystawa przedstawia całość pracy nad projektem, ale przede wszystkim zdjęcia kościoła, wnętrza, malowideł, bryły kościoła, fragmentów architektonicznych i fresków, które wykonali uczniowie klasy fotograficznej 2b – Branżowej Szkoły 1 stopnia nr 7 i klasy 3et Technikum nr 7. Autorzy fotografii opowiadali o swoich zdjęciach, a uczestnicy wernisażu dziwili się, że tyle szczegółów mogą dostrzec w zdjęciach z kościoła, których na co dzień nie mogli zobaczyć. Na wystawie można obejrzeć też animacje i filmy z przedstawienia oraz dokumentację fotograficzną z pracy nad projektem. 

Szkolny projekt pt.: „Starobielscy Święci” łączy średniowieczną historię z nowoczesnymi sztukami audiowizualnymi, tradycję z edukacją, sztukę z duchowością. Powstał z inicjatywy osób związanych z najstarszym zabytkiem sakralnym w Bielsku-Białej z kościołem św. Stanisława w Starym-Bielsku, który niedawno przeszedł renowację w ramach projektu „Stare Bielsko odNowa” i który można zwiedzać z przewodnikiem. 

Projekt został objęty patronatem Jarosława Klimaszewskiego Prezydenta Miasta Bielsko-Biała.
Projekt składa się z dwóch części: fotograficzno-multimedialnej oraz teatralnej. Koordynatorką
projektu jest Anna Maśka ‒ nauczycielka przedmiotów zawodowych graficznych, mgr teologii,
instruktorka teatralna. Cześć fotograficzną wykonali uczniowie klas fotograficznych – pod kierunkiem nauczycieli fotografików: Sławomira Pilcha i Zbigniewa Poraniewskiego. Multimedialną część ‒ animacje i filmy na podstawie fotografii ‒ opracowali uczniowie z klas reklamy oraz kierunków: technik fotografii i multimediów. Część teatralną – żywy plan i nagrania dialogów misterium z offu (dubbing) zrealizowali uczestnicy Teatru Manufaktura z Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej filia w Kamienicy prowadzonego przez Annę Maśkę oraz uczniowie koła teatralnego działającego w Zespole Szkół Technicznych i Handlowych.
Multimedialne widowisko pt.: „Starobielscy święci”, którego premiera odbyła się 7
lutego 2023 r. w kościele pw. Świętego Stanisława w Starym Bielsku zostało oparte
na motywach „Misterium” Józefa Argasińskiego – historie z fresków widniejących
na ścianach kościoła zostały pokazane multimedialnie. W projekcie „Starobielscy Święci” wzięli udział uczniowie prawie wszystkich kierunków Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych. Fotografie wykonali uczniowie uczący się na kierunkach: fotograf i technik fotografii i multimediów. Animacje i grafiki wykonali uczniowie technika reklamy oraz technika fotografii i multimediów. W grupie śpiewającej byli: technicy informatycy, technicy spawalnictwa, a w fantastycznej ekipie technicznej grupa techników mechaników lotniczych. Osoby projektu:  Nadia Biernat, Cichy Paulina, Nowak Barbara, Rosołowicz Oliver, Wandzel Krzysztof, Bargieł Kinga, Augustyn Jakub, Filipczak Filip, Gwóźdź Konrad, Jeleń Jakub, Kasoń Emil, Lukin Bogdan, Łyczko Piotr, Mateja Jakub, Segieda Jakub, Godula Łukasz, Krajewski Artur, Piliszko Denis, Zuba Wiktor, Kacper Kopeć, Emilian Płowucha, Maciej Sporysz, Mikołaj Przybylski, Mateusz Kręcichwost, Krzysztof Kwiczala, Brańka Nikola, Moś Amelia, Basiura Karolina, Lis Klaudia, Łaciok Magdalena, Łatanik Natalia, Joanna Zalewska, Augustyniak

Kacper, Gawlas-Pilarz Marcel, Anna Masny, Patrycja Grygierzec, Emilia Jarosz, Maja Kowalska, Sara Nycz, Lena Wojewoda, Natalia Bień, Konrad Folek, Roża Goliasz, Magdalena Kowalska, Roksana Laszczak, Konrad Koć, Karolina Grzybek, Anastazja Marek, Katarzyna Nowak, Aneta Zuziak, Natalia Łatanik, Szymon Wizner, Natalia Bednaruk, Julia Cul, Ewelina Kaleta, Aleksandra Kreska, Wiktoria Kukiełka, Patrycja Piątek, Katarzyna Stawarz, Sara Okoń, Dominika Sosna, Karolina Żaczek, Julia Zemczak, Jakub Pezda, Julia Jekiełek, Weronika Szymańska, Emilia Bathelt, Kinga Kasolik, Angelika Slaczałek, Joanna Sofka, Justyna Sowa, Kornelia Gołyszny, Lena Merta, Maria Komędera, Zofia Miklusiak, Julia Czulak, Julia Szalecka, Ewelina Twardowska, Róża Bagier, Kacper Byrdy, Konrad Kocot, Marta Kubica, Paweł Przybylski, Daria Pylypenko, Dominik Ruśniok, Roksana Sporek,  Zuzanna Szewczyk, Maciej Cepok, Roksana Zieleźnik, Weronika Szynczewska, Karol Madejczyk, Tosiek Protzner, Adrian Zmiertka, Michał Fleszar, Nikodem Ulrych, Gabriel Wójtowicz .

Zapraszamy do oglądania wystawy do końca czerwca 2023 r.

zdjęcia z wernisażu

https://drive.google.com/drive/folders/1xRNHw88L_eRKLNJ2cAX4rSzsHHvJXjRs?usp=drive_link

zdjęcia na wystawie

https://drive.google.com/file/d/1ePvaU_ioFP5WihnNNhwyr-0xHc-CobFX/view?usp=sharing

animacje na wystawie

film animacje

plakat

plansza główna na wystawie