Godło
29 Maj 2024 - Teodozji i Magdaleny
Dzień Działacza Kultury i Drukarza

#ŚląskWspólnaSprawa

23 czerwca 2022 Aktualności, Wydarzenia

Szanowni Państwo,

Biuro Programu ,,Niepodległa” i Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego zapraszają do korzystania z wystawy #ŚląskWspólnaSprawa. Szesnaście plansz opowiada o Górnym Śląsku w II Rzeczpospolitej – wydarzeniach związanych z przyłączeniem regionu w granice Polski, bohaterach lat 1918-1939 oraz życiu codziennym na ulicach śląskich miast.

Wystawę można pobrać ze strony: niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/slaskwspolnasprawa-bezplatna-wystawa-o-slasku-w-ii-rp-do-pobrania/

Wystawa ,,#ŚląskWspólnaSprawa” to materiał popularnonaukowy, który omawia proces odbudowy polskiej państwowości i włączenia części Górnego Śląska w granice II Rzeczpospolitej oraz roli tego wyjątkowego regionu w historii Polski. Ekspozycja przypomina najważniejsze fakty i postaci historyczne, przybliża elementy tradycji, jak i nowych ówcześnie zjawisk. Sporo miejsca poświęcono architekturze i kulturze, które wyróżniały się na tle II Rzeczpospolitej.

Teksty stworzył zespół doskonałych specjalistów z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, a wystawę ilustrują archiwalne zdjęcia i grafiki sprzed stu lat. Nie brakuje ciekawostek i informacji, gdzie dziś można szukać śladów międzywojennego Śląska.

  *   Plansza tytułowa
  *   Trzy powstania śląskie i plebiscyt
  *   Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę
  *   Administracja śląska
  *   Sejm Śląski – symbol autonomii
  *   Gospodarcze serce kraju
  *   Edukacja i kultura – nowe inicjatywy
  *   Symbol nowoczesności: Muzeum Śląskie
  *   Modernizm nie tylko katowicki
  *   Śląskie działaczki
  *   Nazwiska, które warto znać
  *   Święta i uroczystości
  *   Śląska różnorodność
  *   Stroje ludowe
  *   Rytm życia
  *   Atrakcje turystyczne wczoraj i dziś