Godło
28 Maj 2024 - Augustyna i Jaromira

Projekt multimedialny i wystawa fotografii „Bielsko-Biała wczoraj i dziś”

17 czerwca 2021 Aktualności, Galerie

Zespół Szkół Technicznych i Handlowych kolejną akcją świętuje 70 lecie połączenia miast Bielska i Białej projektem „Bielsko-Biała wczoraj i dziś”. Projekt przypomina wygląd Bielska i Białej sprzed ich połączenia – z czasu II wojny światowej i pokazuje jak te same miejsca wyglądają dzisiaj. Od 11 czerwca można oglądać wystawę fotografii inspirowaną starymi pocztówkami oraz pokaz animowanych pocztówek. 

Zdjęcia do wystawy fotografii wykonali uczniowie klas 1-3 technikum pod kierunkiem nauczycieli fotografii: Joanny Chudy, Sławomira Pilcha oraz Zbigniewa Poraniewskiego. Uczniowie – fotografowie mieli za zadanie znaleźć miejsca z pocztówek i wykonać zdjęcia w tych samych ujęciach, o tej samej porze dnia oraz jeśli to możliwe z tej samej perspektywy. Na wystawie pokazujemy obie wersje porównawczo. Była to świetna zabawa dla uczniów, a dla oglądających zestawienie przeszłości z teraźniejszością. 

Uczniowie klas fotograficznych  i multimediów pod kierunkiem Anny Maśki – zmontowali film złożony z krótkich filmików-animacji wykonanych samodzielnie na bazie dawnych pocztówek, które Wiesław Dziubek – również nauczyciel ZSTiH – zamieścił w II wydaniu swojej  i Wojciecha Kominiaka książki pt.: „Bielsko-Biała i okolice w dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej”.

Wybrane pocztówki uczniowie animowali przy pomocy programów graficznych. Każdy z krótkich filmów rozpoczyna się od statycznej czarnobiałej pocztówki, która staje się kolorowa, ponieważ w książce pocztówki i zdjęcia zostały pokolorowane, a następnie ożywa. Film można oglądać na stronach internetowych oraz na ekranie multimedialnym podczas oglądania wystawy fotografii w naszej przebudowanej szkole. Rozbudowa i remont się kończą, oficjalny finisarz wystawy planujemy na 1 września podczas uroczystości otwarcia przebudowanego budynku Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych na ul. Józefa Lompy 11.