Godło
19 Lipiec 2024 - Wincentego i Wodzisława
Dzień Czerwonego Kapturka

Uczniowie ZSTiH na NATO DAYS 2011 w Ostrawie

10 października 2011 Aktualności

W dniu 24 września 2011r. grupa techników mechaników lotniczych z klasy 3t i 4t wyjechała na pokazy lotnicze NATO DAYS 2011 do Ostrawy w Czechach. Impreza ta to największe w Europie Centralnej pokazy wojsk powietrznych i lądowych państw stowarzyszonych w pakcie NATO, organizowana cyklicznie na terenie lotniska w Ostrawie od 11 lat. Na lotnisku można było zobaczyć blisko 50 współczesnych samolotów wojskowych różnych typów w barwach lotnictwa wojskowego 18 krajów. Część samolotów prezentowała w powietrzu swoje możliwości przedstawiając pokazy specjalnego pilotażu. Największe zainteresowanie wzbudzały: Boeing B-52 Stratofortress – amerykański bombowiec strategiczny o rozpiętości skrzydeł blisko 60 metrów, napędzany 8 silnikami turboodrzutowymi; Boeing KC-135 – latająca cysterna do tankowania w locie samolotów bojowych; Eurofighter Typhoon – najnowszy myśliwiec, wspólny projekt kilku państw europejskich; MDD F-15 Eagle – dwusilnikowy ciężki myśliwiec o prędkości maksymalnej 2,5 razy większej od prędkości dźwięku; MiG-29 – jeden z najlepszych samolotów myśliwskich; Lockheed C-135 Hercules – samolot desantowo-transportowy; Turkish Stars – grupa akrobacyjna lotnictwa tureckiego.   Trasę z Bielska do Ostrawy i z powrotem uczniowie przejechali dzięki pomocy FIAT Auto Poland, Centrum Sprzedaży w Bielsku-Białej. Szczególną pomoc i życzliwość okazał Pan inż. Eugeniusz Bednarz.