Godło
02 Październik 2023 - Teofila i Dionizego

Ściągamy skórę z przedmiotów – fotograficzne techniki eksperymentalne

27 marca 2014 Aktualności

Chcąc wydobyć kształt powierzchni za pomocą tradycyjnych metod fotograficznych trzeba oświetlić przedmiot z boku małym kontrastowym źródłem światła. Światło, skierowane pod ostrym kątem powoduje dokładne wydobycie faktury przedmiotu. W bardzo skuteczny sposób pokazuje również wszelkie drobinki kurzu, ryski i bąbelki, które są wtedy doskonale widoczne.

Ten etap pracy w klasie III ct – grupa p. Beaty Godek mamy już jednak za sobą. Postanowiliśmy poeksperymentować ze „skórkami” przedmiotów. Robiliśmy zdjęcia różnych faktur, a następnie, w programie graficznym nałożyliśmy je na wcześniej zrobione fotografie. Efekt? Hmmm… Zupełnie inny wymiar! Mamy odwołanie do mapy skojarzeń, zwrócenie uwagi na plastykę obrazu, kreskę, perspektywę, wrażenie ruchu…. Można powiedzieć fotograficzny frottage.