Godło
04 Październik 2022 - Rozalii i Franciszka
Światowy Dzień Ochrony Zwierząt

Z przyjemnością informujemy, że Zespół Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki w
Bielsku – Białej jest organizatorem X edycji REJONOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA MŁODZIEŻY „MOJA PASJA”. Konkurs ma na celu popularyzowanie twórczej postawy oraz aktywnego
spędzania wolnego czasu przez młodzież, kształtowanie umiejętności plastycznych wśród dzieci i młodzieży, przygotowanie świadomego odbiorcy reklamy w ramach edukacji medialnej. na prace plastyczne, grafikę komputerowa, fotografie i filmy czekamy do 13 maja.

Zespół Szkół Technicznych i Handlowych jest organizatorem IX edycji REJONOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „MOJA PASJA” – dla młodzieży Szkół Podstawowych od 6 klasy (edycja internetowa)

Konkurs ma na celu popularyzowanie twórczej postawy oraz aktywnego spędzania wolnego czasu przez młodzież, kształtowanie umiejętności plastycznych wśród dzieci i młodzieży, przygotowanie świadomego odbiorcy reklamy w ramach edukacji medialnej.

W jubileuszowym roku 70 rocznicy połączenia miast Bielsko i Biała proponujemy dodatkową kategorię „Pasjonaci z Bielska-Białej” jako przypomnienie osób, które swoją pasją inspirowały i nadal inspirują społeczność.

Prace można składać do 30 kwietnia drogą internetową na adres: mojapasja@e-zstih.edu.pl lub w sekretariacie ZSTiH ul. Józefa Lompy 11 w Bielsku-Białej.

Zapraszamy do oglądania poprzednich edycji na naszym blogu: mp.e-zstih.edu.pl

Regulamin i karta uczestnika w załączeniu.

W dniu 24.09.2022 w Zespole Szkół Technicznych i Handlowych został przeprowadzony pierwszy egzamin międzynarodowy TELC z języka angielskiego. Zainteresowani uczniowie naszej szkoły przystąpili do egzaminu na poziomie B2 General. W przyjaznej atmosferze pod nadzorem licencjonowanych Egzaminatorów międzynarodowych TELC wykonali wszystkie zadania. Obecnie czekają na wyniki oraz certyfikaty potwierdzające kompetencje z języka angielskiego na poziomie B2.

Kolejne językowe egzaminy międzynarodowe TELC zostały zaplanowane na styczeń 2023 (sesja zimowa).

W niedzielę 18 IX  odbył się Jubileuszowy 50 Rajd Rowerowy. Z przyjemnością informuję że drużyna ZSTiH składająca się z uczniów, nauczycieli, absolwentów, oraz ich rodzin po raz kolejny zwyciężyła w kategorii szkół średnich !

Po starcie z Placu Ratuszowego trasa prowadziła do Bystrej, a zakończenie  miało miejsce na terenie basenu w Cygańskim Lesie.

Mimo nie najlepszej  pogody drużyna ZSTiH liczyła ponad 20 osób!

Dziękuję wszystkim uczestnikom , którzy przyczynili się do tego sukcesu !

Mirosław Krywult

18 września Koło Fotografii Lotniczej z prowadzącym p. Krzysztofem Cieślawskim wybrało się na III zlot Szybowców Zabytkowych do Czarnej Góry. Organizatorem zlotu był Aeroklub Nowotarski ANT. W dynamicznej pogodzie grupa rano zwiedziła w Skansen Lokomotyw w Chabówce a potem dotarła do Czarnej Góry, żeby zobaczyć unikatowy sposób wystrzeliwania szybowców przez naciąganie gumy – jak z procy. Na miejscu nie mogło zabraknąć też mistrza Sebastiana Kawy. Pasjonaci lotnictwa i fotografii lotniczej w naszej szkole mają możliwość rozwijać zainteresowania. Wrzesień był bardzo intensywny – za nami już trzy imprezy zorganizowane: wyjście na Dni Otwarte Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, wystawa fotografii lotniczej Krzysztofa Cieślawskiego i spotkanie z pilotem doświadczalnym Mariuszem Stajewskim oraz wyjazd na III Zlot Szybowców Zabytkowych. Pasjonaci, a właściwie pasjonatki Olga z 1at i Kinga  z 2at wybrały się nawet do Ostrawy na NATO Days wraz z rodzicami, którzy przez swoje dzieci też rozwijają pasje lotnicze. 🙂 

Zdjęcia Krzysztof Cieślawski

Spotkanie z pilotem a nawet dwoma: Mariuszem Stajewskim i Krzysztofem Cieślawskim odbyło się 12 września w auli widowiskowej ZSTiH. W naszym technikum między innymi uczniowie uczą się na kierunkach: technik mechanik lotniczy i technik fotografii i multimediów, a uruchomione koło fotografii lotniczej prowadzone przez p. Krzysztofa Cieślawskiego łączy oba te kierunki i wykracza poza program szkolny. Obecny na spotkaniu prezydent Jarosław Klimaszewski pochwalił rozwijanie pasji, które wykraczają poza realizację programu szkolnego. 
Pilot doświadczalny pierwszej klasy Mariusz Stajewski opowiadał o pracy pilota doświadczalnego, ciekawych przypadkach w swojej pracy, wykorzystywanych technikach badawczych przy budowie i sprawdzaniu konstrukcji lotniczych, a także także odpowiadał na pytania uczniów dotyczące możliwości pracy w lotnictwie i uzyskania uprawnień lotniczych. Zaproszeni zostali również uczniowie z V LO, którzy przyszli pod opieką swojego dyrektora. 
Wystawę fotografii lotniczej autorstwa Krzysztofa Cieślawskiego będzie można oglądać do końca września br. w ZSTiH w galerii I piętro. 

Autorkami zdjęć ze spotkania są Antonina Protzner i Nikola Stachura z klasy 3et – foto i multimedia.

W poniedziałek 12 września o godz. 10.00 odbędzie się w naszej szkole ciekawa impreza, która zainteresuje szczególnie uczniów klas kierunku technik mechanik lotniczy a także klas fotograficznych.

Nauczyciel naszej szkoły Krzysztof Cieślawski, który jest pilotem i współpracownikiem najbardziej znanego polskiego czasopisma lotniczego Przeglądu Lotniczy/Aviation Revue zaprezentuje kilkanaście wybranych fotografii o tematyce lotniczej, a także zaprosi chętnych na zajęcia koła fotografii lotniczej, gdzie zainteresowani dowiedzą się jak takie zdjęcia wykonywać.

Gwiazdą spotkania będzie pilot doświadczalny pierwszej klasy Mariusz Stajewski.  Nie tylko opowie o pracy pilota doświadczalnego, ale także odpowie na pytania dotyczące możliwości pracy w lotnictwie i uzyskania uprawnień lotniczych.

Wystawę fotografii lotniczej będzie można oglądać do końca września br. w ZSTiH.

Poprawkowy egzamin maturalny odbędzie się w dniu 23 sierpnia 2022r. (wtorek) o godzinie 9:00.

Zdający proszeni są o zgłoszenie się ok. 40 minut przed egzaminem, z dowodem osobistym, czarnym długopisem.

Kolejny sukces naszych uczniów, którzy zdobyli nagrodę w konkursie „Piątka dla ekologii w Bielsku-Białej” realizowanego w ramach 12 edycji kampanii promocyjno-edukacyjnej „Bielsko-Biała chroni klimat”.

Formuła konkursu opierała się na 5-ciu zagadnieniach związanych z ekologią: energia i powietrze, odpady, woda, przyroda i elektromobilność, które były tematami przewodnimi realizowanych przez uczestników filmów.

Projekt trwał sześć miesięcy i miał na celu zwiększenie świadomości ekologicznej młodzieży. Nasi uczniowie wykonali wszystkie pięć zadań.

Gratulujemy uczestnikom:

  • Marko Frankiw, Robert Jaszek, Michał Martynek (3dtg)
  • Dominik Zajączkowski (3ctp)
  • Kinga Kasolik, Kamil Macioch, Joanna Zalewska,  Julia Jakiełek, Ola Kowalik, Emilia Bathelt, Weronika Szymańska, Karolina Sebastiańska, Klaudia Adamczyk (3btp)

Zespół Szkół Technicznych i Handlowych „PRZYBIŁ PIĄTKĘ” i otrzymał certyfikat SZKOŁY Z DOBRĄ ENERGIĄ, jako jedna z 9 szkół ponadpodstawowych w Bielsku-Białej.