Godło
02 Czerwiec 2023 - Erazma i Marianny
Dzień bez Krawata
Europejski Dzień Sąsiada
Dzień Leśnika

Z przyjemnością informujemy, że Zespół Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki w
Bielsku – Białej jest organizatorem X edycji REJONOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA MŁODZIEŻY „MOJA PASJA”. Konkurs ma na celu popularyzowanie twórczej postawy oraz aktywnego
spędzania wolnego czasu przez młodzież, kształtowanie umiejętności plastycznych wśród dzieci i młodzieży, przygotowanie świadomego odbiorcy reklamy w ramach edukacji medialnej. na prace plastyczne, grafikę komputerowa, fotografie i filmy czekamy do 13 maja.

Zespół Szkół Technicznych i Handlowych jest organizatorem IX edycji REJONOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „MOJA PASJA” – dla młodzieży Szkół Podstawowych od 6 klasy (edycja internetowa)

Konkurs ma na celu popularyzowanie twórczej postawy oraz aktywnego spędzania wolnego czasu przez młodzież, kształtowanie umiejętności plastycznych wśród dzieci i młodzieży, przygotowanie świadomego odbiorcy reklamy w ramach edukacji medialnej.

W jubileuszowym roku 70 rocznicy połączenia miast Bielsko i Biała proponujemy dodatkową kategorię „Pasjonaci z Bielska-Białej” jako przypomnienie osób, które swoją pasją inspirowały i nadal inspirują społeczność.

Prace można składać do 30 kwietnia drogą internetową na adres: mojapasja@e-zstih.edu.pl lub w sekretariacie ZSTiH ul. Józefa Lompy 11 w Bielsku-Białej.

Zapraszamy do oglądania poprzednich edycji na naszym blogu: mp.e-zstih.edu.pl

Regulamin i karta uczestnika w załączeniu.

30.05.2023 r. na terenie Kampusu ATH w Bielsku-Białej odbyły się I Mistrzostwa Polski Pierwszej Pomocy dla Szkół Ponadpodstawowych Podbeskidzie 2023. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Weronika Szymańska, Kinga Kasolik, Konrad Kraus i Jakub Rosner. W ramach zawodów rywalizowało ze sobą 15 szkół z województwa śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego, w 6 konkurencjach. Na każde zadanie zawodnicy mieli 10 minut, podczas których musieli wykazać się wiedzą, sprawnością, organizacją i profesjonalizmem podczas wykonywanych czynności ratujących życie i zdrowie poszkodowanych.  

Ogromne gratulacje dla Konrada Krausa, który otrzymał wyróżnienie indywidualne !!!

Emocje powoli opadają, ale radość i duma związana z sukcesem Tomasza Stachury pozostanie na długo.

W środę, 24 maja, w budynku NOT w Warszawie Nasz laureat wraz z opiekunem, panią Agnieszką Kuklą, odebrał nagrodę i dyplom Młodego Innowatora w roku szkolnym 2022/2023 zajmując II miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Mechanice.

Tomasz wielkie gratulacje dla Ciebie!!!

Życzymy Ci dalszych sukcesów

W dniach 16-22.04.2023 piątka uczniów z 2ct wraz z nauczycielem brała udział w projekcie Obrazy Pamięci – polsko-niemieckie spotkanie młodzieży w ramach programu „Zachować pamięć”. Organizatorami projektu byli: Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Max-Mannheimer Studienzentrum, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Dachau i Oświęcimiu, Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, Zespołem Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki w Bielsku-Białej oraz Gymnasium Markt Indersdorf. To był bardzo intensywny tydzień. Plener fotograficzny w Miejsca Pamięci Dachau, warsztaty fotograficzne: Cyantopia i fotografia cyfrowa z Ulrichem Schmittem, wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, warsztaty językowe z kolegami z Niemiec.

Projekt zakończył się wystawą fotograficzną wszystkich uczestników w Max Mannheimer Haus w Dachau. W wernisażu brali udział między innymi przedstawiciele władz miasta Dachau. Poniżej linki do artykułu w Süddeutsche Zeitung o projekcie i na Instagramie.

https://www.sueddeutsche.de/muenchen/dachau/kz-dachau-schueler-kz-gedenkstaette-ausstellung-fotos-projekt-1.5811370?reduced=true

https://www.instagram.com/erinnerungsbilderobrazypamieci/

16 maja wzięliśmy udział w XXII MINIATURACH TEATRALNYCH Wojewódzkim Przeglądzie Krótkich Przedstawień i Monodramów w Gminnym Ośrodku Kultury w Buczkowicach. Naszą szkołę reprezentowało 2 uczniów pracujących pod kierunkiem naszej nauczycielki Anny Maśki. W kategorii monodramu wystąpili: Lukrecja Krawczyk i Jakub Paszek. Oboje zostali nagrodzeni – jeszcze nie wiemy jak dokładnie bo koncert laureatów jest dopiero 7 czerwca w GOKu w Buczkowicach. Wzięliśmy też udział w fantastycznych warsztatach teatralnych z Michałem Czaderną. 7 czerwca dowiemy się szczegółów na koncercie laureatów.

W dniu 14 maja 2023 roku Tomasz Stachura reprezentował naszą szkołę na Pikniku Naukowym w Bielsku-Białej w ramach 23. Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Parku J. Słowackiego jako Laureat Olimpiady Innowacyjności na etapie okręgowym. Dzisiaj już oficjalnie możemy poinformować, że projekt „Osprzętu silnika odrzutowego” wykonany przez Tomasza zajął II miejsce w etapie ogólnopolskim Olimpiady Innowacji Technicznych w Mechanice.

GRATULUJEMY!!!

Właśnie zakończył się cykl 6 spotkań zorganizowanych przez Studio filmów rysunkowych, w ciągu których uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność poznawać techniki animacji, rysunku oraz tworzyć własne krótkie animacje.

Dziękujemy bardzo wieloletnim pracownicom studia, Helenie Oczko oraz Krystynie Blachurze.

Była to bardzo owocna współpraca, która będzie kontynuowana w następnych latach.

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w kampanii „Bielsko-Biała chroni klimat” biorąc udział w konkursie promującym postawę ekologiczną wśród młodzieży „Eko-wędrówki Dżulki”.

W ramach konkursu w trakcie trwania roku szkolnego aktywnie promowali ekologię, poznawali ścieżki ekologiczne na terenie Bielska-Białej, brali udział w warsztatach prowadzonych przez edukatora z Zakładu Gospodarki Odpadami oraz odwiedzili wystawę EkoEksperymentarium w Punkcie 11.

Zrealizowane zadania:

  • Jesień „Dżulka szanuje energię i chroni klimat” – plener fotograficzny „Trzy Lipki”
  • Zima „Dżulka wyBBiera dobrą energię” – piknik ekologiczny na Koziej Górce wraz ze spacerem ścieżką ekologiczną
  • Wiosna „Dżulka wyBBiera czyste miasto” – odwiedzenie wystawy EkoEksperymentarium w Punkcie 11
  • Lato „Dżulka zostaje ekoBBielszczaninem” – warsztaty z edukatorem z Zakładu Gospodarki Odpadami

Nasze dwie drużyny z klas 3ct (Zuzia Waldman, Martyna Opalińska, Amelia Piech) i 4btp (Kinga Kasolik, Julia Jekiełek, Weronika Szymańska)stworzyły filmy promujące odwiedzone obiekty ekologiczne w Bielsku-Białej, czekamy na wyniki konkursu. Trzymajcie mocno kciuki!

#bielskobialachroniklimat #ceebielsko #wybbieramczystemiasto #wekozgodzie #zstih

Latamy nie tylko w powietrzu… ale również w szczytnym celu: Wings for Life World Run 2023.

W niedzielę, 7 maja o godz. 13:00 czasu polskiego (11:00 UTC), Świat znów pobiegł dla tych, którzy nie mogą. Wśród biegaczy w Poznaniu nie zabrakło również uczestników z Zespołu Szkół Technicznych i Handlowy.

W tegorocznej, 10 edycji wzięło udział 206 728 biegaczy ze 165 krajów. W Polsce, w biegu odbywającym się w Poznaniu, wzięło udział ponad 8 tys. osób. Wings for Life World Run zebrał 5,8 miliona euro na badania nad urazem rdzenia kręgowego.

W tym roku uczestnicy z całego świata pokonali imponującą odległość 1 573 221 kilometrów, zanim Samochód Pościgowy – ruchoma linia mety, w Polsce prowadzony przez Adama Małysza – dogonił ich i wyprzedził. Więcej na: http://www.wingsforlifeworldrun.com.

W dniu 24 kwietnia 2023r. wśród uczniów klasy 3b – sprzedawca odbył się Szkolny konkurs „Sprawny w zawodzie sprzedawca”.

Konkurs odbywał się w dwóch etapach:

I etap – test sprawdzający wiedze z wszystkich przedmiotów zawodowych,

II etap – cześć praktyczna składająca się z: wystawienia faktury VAT, ozdobne pakowanie oraz obsługa klienta na stanowisku z tradycyjną formą sprzedaży.

Wyniki:

I miejsce Zarzecka Kinga,

II miejsce Reliński Patryk,

III miejsce Kliś Weronika

W dniu 31 marca 2023r. wśród uczniów klasy 3b – sprzedawca, odbył się Szkolny konkurs „Wiedzy towaroznawczej”. Konkurs złożony był z dwóch etapów:

I etap – test składający się z 40 pytań z zakresu towaroznawstwa,

II etap – część praktyczna, polegająca na ocenie organoleptycznej produktów spożywczych i przemysłowych.

Najlepszymi okazali się:

I miejsce Paulina Korczyk

II miejsce Kaja Jajszczok

III miejsce Jakub Gacek