Godło
13 Kwiecień 2024 - Przemysława i Hermenegildy
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia

Święto Niepodległości

21 listopada 2022 Aktualności, Galerie, Wydarzenia

Kilkunastu uczniów naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym, 11 listopada uczestniczyło w miejskich obchodach 104. rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św., sprawowanej przez bp. Romana Pindla w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Aleksandrowicach. W kazaniu hierarcha przypomniał, że pod koniec XIX wieku, gdy wielu rodaków przeczuwało nadchodzący kres niewoli, „zaczęły się pojawiać dążenia do odnowienia moralnego społeczeństwa, a zwłaszcza młodego pokolenia”. Podkreślił, że duchowi wizjonerzy i przywódcy utożsamiali zmartwychwstanie narodu z wolnością wewnętrzną człowieka, wyzwolonego z pijaństwa, gnuśności i beznadziei w możliwość jakichkolwiek przemian społecznych, narodowych i religijnych. „Powstawały więc różne paramilitarne, strzeleckie, sportowe, kulturalne organizacje formujące człowieka, który byłby wykształcony, przedsiębiorczy i umiejący konkurować z wpływami gospodarczymi zaborców, sprawny pod względem organizacyjnym i mający kręgosłup moralny, pragnący doskonalenia się jako człowiek i chrześcijanin” – mówił bp. R. Pindel. Powołując się na przykład Cieszyna hierarcha wskazał, że nad rekonstrukcją polskości w tym mieście wspólnie pracowali przedstawiciele różnych wyznań i środowisk. „Podziały religijne nie stanowiły problemu, a miejscową władzę tworzył duchowny katolicki, ewangelik i socjalista. Wszyscy zgodni w tym, by Księstwo Cieszyńskie zgłosiło akces do Państwa Polskiego, które niedługo powstanie” – zaznaczył duchowny.

Po Mszy św., pochód złożony z pocztów sztandarowych, samorządowców, policji, straży pożarnej, harcerzy oraz bielskich komandosów przeszedł na Cmentarz Wojskowy. Przy mogiłach legionistów odbył się Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. Na koniec delegacje środowisk uczestniczących w uroczystości złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym bohaterstwo polskiego żołnierza.

Mariusz Rzymek