Godło
25 Luty 2024 - Wiktora i Cezarego

NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI – ZATRZYMAJMY NIENAWIŚĆ

26 kwietnia 2022 Aktualności, Galerie, Wydarzenia

Zespół Szkół Technicznych i Handlowych zaprasza na wydarzenie kulturowe pt.: NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI – ZATRZYMAJMY NIENAWIŚĆ

Które odbędzie się w auli szkoły 13 maja o godz. 10.00

Będzie to prezentacja kilku projektów, prowadzonych z uczniami i nauczycielami naszej szkoły od lat, nieustająco w reakcji na obecną w społeczeństwie i wkradającą się do szkół mowę nienawiści, hejt, zgodę na różnego rodzaju wykluczenia oraz obecnie wojnę na Ukrainie.

Próbujemy wychowywać – edukując młodzież, stwarzając możliwość kontaktu z ocalonymi z II wojny światowej w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Poprzez uczestnictwo w seminariach z młodzieżą z różnych krajów, wymieniając poglądy kulturowe nasza młodzież ma szansę działać na rzecz pokoju na świecie.

Zespół Szkół Technicznych i Handlowych w 2018 roku świętował 25 lecie udziału w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży w ramach programu: Pojednanie dla Pokoju wraz z Deutsch-Polnisches Jugendwerk – Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży.

1.    Wystawa fotografii

W dniach 28.03-01.04. odbyło się polsko-niemieckie seminarium fotograficzne TWARZE MIASTA – OBLICZA PAMIĘCI w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, w którym wzięła udział grupa młodzieży o profilu technik fotografii i multimediów wraz z nauczycielem zawodu p. Sławomirem Pilchem i p. Iriną Mrowiec nauczycielką języka niemieckiego. „Dzisiejsze miasto Oświęcim funkcjonuje na styku przeszłości i teraźniejszości. Podczas seminarium uczestnicy podjęli próbę odkrycia twarzy miasta i obliczy pamięci, konfrontując się z samym miejscem (Auschwitz oraz Oświęcim) i zagłębiając się w tajniki sztuki fotograficznej”. Prowadzącym zajęcia z zakresu sztuki fotografii w ramach seminarium był prof. dr hab. Witold Jacyków. Młodzież bardzo głęboko przeżyła seminarium, co wprost przekłada się na wrażliwość na krzywdę i godność ludzką.

Wyniki pracy naszych seminarzystów zaprezentowane zostaną na wystawie, w ramach omawianego wydarzenia „Nie bądźmy obojętni – Zatrzymajmy nienawiść”

2.    Pokonkursowa wystawa plakatu

KONKURS NA PLAKAT – STOP WAR

Konkurs na plakat społeczno-polityczny STOP WAR został zorganizowany przez nauczycielkę zawodu technik reklamy p. Alicję Wilusz-Kotwicz w reakcji na wybuch wojny na Ukrainie. Prace młodych grafików są też artystycznym wsparciem społeczności młodzieży ukraińskiej uczącej się w naszej szkole, poza innymi akcjami składek i zbiórek na rzecz Ukrainy. Wystawę pokonkursową można będzie zobaczyć w galerii „Pierwsze piętro” w naszej szkole.

3.    Monodram

W ramach wydarzenia zostanie również pokazany wielokrotnie nagradzany na festiwalach teatralnych, ale przede wszystkim odpowiadający przesłaniu wydarzenia „Zatrzymajmy nienawiść” MONODRAM KAROLINY SŁONKI PT.: „ODWAŻYŁAM SIĘ ZDJĄĆ BUTY” w reżyserii Anny Maśki nauczycielki ZSTiH na motywach książki Weroniki Kostyrko „Tancerka i zagłada – historia Poli Nireńskiej”. To opowieść o urodzonej w Warszawie żydowskiej artystce, która tańczyła w czasach totalitaryzmu w Niemczech, Austrii i Włoszech. O kobiecie, która w przedwojennej Polsce doświadczyła antysemityzmu, niemal całą rodzinę straciła w Zagładzie, a po wojnie poślubiła Jana Karskiego, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. O upartym pokonywaniu kolejnych barier na drodze do wolności i niezależności. Spektakl zadaje pytanie: czy w dzisiejszych czasach istnieje ryzyko powtórzenia historii w stosunku do tych którzy są „inni”, w Polsce znowu tworzy się „strefy wolne”.  Spektakl jest grany od 2020 roku ku przestrodze i nadal w nadziei – że historia się nie powtórzy.