Godło
13 Kwiecień 2024 - Przemysława i Hermenegildy
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia

Aplikacja – Archipelag myśli

23 listopada 2021 Aktualności, Galerie

Latem bieżącego roku nasi uczniowie z klas graficznych Anny Maśki mieli niezwykłą przyjemność realizować projekt „Archipelag myśli”. Projekt, który powstał dzięki współpracy wielu instytucji kultury i młodzieży szkół podstawowych oraz licealnych.

Zaproszona do projektu młodzież uczestniczyła w warsztatach aktorskich prowadzonych przez Rafała Sawickiego oraz Martę Gzowską-Sawicką, aktorów Teatru Polskiego w Bielsku Białej. Na warsztatach uczestnicy analizowali dzieła europejskich pisarzy XIX i XX wieku oraz otrzymali niezbędne wskazówki do interpretacji dzieł.

Zwieńczeniem warsztatów była rejestracja filmowa cytatów w wykonaniu młodzieży. W całym przedsięwzięciu wzięło udział aż 70 uczestników, którzy zaprezentowali łącznie 700 cytatów. Owoc ich pracy będzie można oglądać w aplikacji mobilnej służącej jako narzędzie do wyszukiwania najważniejszych haseł, motywów i cytatów z literatury XIX-XX wieku. Aplikacja ukaże się jeszcze w tym roku i mamy ogromną nadzieję, że stanie się przydatnym narzędziem zarówno dla osób, które zapoznanie się z wybranym utworem mają jeszcze przed sobą, jak również dla tych, którzy będą chcieli przypomnieć sobie treść wybranego tytułu.

Instytucje, które wzięły udział w projekcie:

Teatr Polski w Bielsku Białej, filie Miejskiego Domu Kultury w Bielsku Białej: Dom Kultury Włókniarzy, Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich, Dom Kultury w Kamienicy, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu

Uczestnicy, którzy wzięli udział w projekcie: Teatr Manufaktura z Domu Kultury w Kamienicy, grupa Teatr K z Żywca, Teatr Kamienica z Żywca, grupa z Fundacji Braci Golec w Żywcu, uczniowie IILO im. Adama Asnyka w Bielsku Białej, uczniowie I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku Białej, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych, uczniowie Bielskiej Szkoły Przemysłowej,  uczniowie Niepublicznego LO im. Cogito w Bielsku Białej, wychowankowie Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Czechowicach Dziedzicach

Projekt Archipelag myśli powstał dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a producentem całego projektu jest Fundacja Europejski Instytut na Rzecz Demokracji.

Zapraszamy na stronę internetową projektu: www.archipelagmysli.pl