Godło
03 Grudzień 2023 - Franciszka i Ksawerego
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Z niezwykłym odznaczeniem

26 maja 2020 Aktualności, Galerie

Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec jest odznaczeniem  państwowym przyznawanym od 1951 roku za zasługi cywilne i nadawany jest przez władze federalne Republiki Federalnej Niemiec. Wśród odznaczonych Krzyżem jest wiele osobistości ze świata polityki, kultury i nauki różnych narodowości.

Ambasador Republiki Federalnej Niemiec-Rolf Nikiel-przekazał informację, że  Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyznał Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec Halinie Majdak-Maj, emerytowanej dyrektor Zespołu Szkół  Technicznych i Handlowych (która 29 lat kierowała placówką) i Mirosławowi Ellnainowi, nauczycielowi szkoły ,prowadzącemu od  lat wymianę polsko-niemiecką ZSiH  ze szkołami Volkswagena .Jest to wyjątkowy historyczno-edukacyjne  program dla młodzieży na rzecz pojednania dla pokoju, poznawania się nawzajem, poznawania wspólnej dramatycznej historii, budowania wspólnej europejskiej przyszłości. Umowę o współpracy dyrektor szkoły podpisała już w 1990 roku i do dnia dzisiejszego  ta współpraca trwa .

Muszę przyznać, że wiadomość mnie zaskoczyła. Oczywiście ,że przyjemnie, zwłaszcza gdy sobie uświadomiłam w jak doborowym towarzystwie nagrodzonych oboje z kolegą  się znaleźliśmy…Traktuję to wyróżnienie jako ocenę pracy wychowawczej całego zespołu –nauczycieli biorących udział w programie i fantastycznej młodzieży.

Program „Pojednanie dla pokoju” umożliwił uczestnikom wymiany spotkania z ostatnimi świadkami tragicznej  historii (z więźniami), twórcami ,przedstawicielami świata kultury i polityki. Najcenniejsze przesłanie sformułował na spotkaniu z młodzieżą w Bonn Jan Karski – „Nie można wciąż żyć nienawiścią. Trzeba budować przyjazną przyszłość.” I to jest dewizą tej wymiany. Niedawne spotkania z Marianem Turskim, czy też Zofią Posłysz potwierdzają ,że młodzi ludzie potrzebują słuchać takich autorytetów.

Z wnioskiem o odznaczenie wystąpili: Międzynarodowy Komitet Oświęcimski z siedziba w Berlinie, przedstawiciele koncernu VW i Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

 Uwaga: Termin i miejsce wręczenia odznaczeń zostanie ustalony w najbliższym czasie. Organizatorem uroczystości Konsul Generalny we Wrocławiu.