Godło
20 Czerwiec 2024 - Bogny i Florentyny
Światowy Dzień Uchodźcy

Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych

19 marca 2019 Aktualności, Galerie

Dnia 18 marca 2019 r. klasa 2at pod opieką p. Małgorzaty Kaliki uczestniczyła w  Międzynarodowych Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (International Masterclasses, Hands on Particle Physics).

Fizyka cząstek elementarnych zajmuje się najbardziej podstawowymi składnikami materii i oddziaływaniami między nimi. Badania w tej dziedzinie prowadzone są przy użyciu akceleratorów pozwalających przyspieszać i zderzać cząstki naładowane. Największy z akceleratorów na świecie – Wielki Zderzacz Hadronów (LCH) w CERN od końca 2009 r. dokonuje pomiarów przy najwyższej energii dostępnej w laboratorium.

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z podstawami tej dziedziny fizyki oraz metodami badań w niej wykorzystywanymi. Po wysłuchaniu wykładów uczniowie dokonali (przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania) samodzielnej analizy najnowszych danych doświadczalnych z eksperymentu przy akceleratorze LHC. Po zakończonych zajęciach każdy z uczestników otrzymał certyfikat.