Godło
24 Lipiec 2024 - Kingi i Krystyny
Dzień Policjanta

Wyjazd do Łodzi

11 marca 2019 Aktualności, Galerie

W dniach od 4 do 6 marca klasa 4CT pod opieką pani Beaty Godek i pana Sławomira Pilcha przebywała w Łodzi na wycieczce klasowej. W ramach pobytu w mieście filmu uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną. Po tej znanej, jednej z najstarszych szkół filmowych na świecie, oprowadzał nas prof. Janusz Tylman, kierownik Katedry Fotografii. Mieliśmy okazję zajrzeć do kilku pracowni fotograficznych i filmowych, poczuć „zapach” filmu w pomieszczeniu archiwum filmowego w którym leżały setki, o ile nie tysiące puszek z filmami fabularnymi, dokumentalnymi, etiudami studentów i dziełami polskich reżyserów. Uczestniczyliśmy także w części „otwartej” obrony prac dyplomowych trójki studentów kierunku fotografii. Drugą uczelnią, którą odwiedziliśmy w Łodzi, była  Akademia Sztuk Pięknych z której wykładowcy z Pracowni Obrazowania Fotograficznego, pani mgr Dagmara Bugaj i pan dr hab. Marek Domański przedstawili naszej młodzieży, czym się zajmuje pracownia, jak przebiega tok studiów oraz jak wygląda rekrutacja na kierunek fotograficzny.

Dodatkowymi atrakcjami wyjazdu do Łodzi była wizyta w Muzeum Filmu oraz wernisaż wystawy „Trzech fotografów” zorganizowanej przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne. W Muzeum największe wrażenie zrobił pokaz stereoskopowych zdjęć z planów filmowych wyświetlanych w przedwojennym fotoplastikonie a wystawa „Trzech fotografów” to przegląd prac trzech pokoleń, dziadka, ojca i wnuka.

Spacery po Łodzi pozwoliły nam dostrzec jak bardzo różnorodne i pełne kontrastów jest to miasto. Piękne, secesyjne kamienice przy Piotrkowskiej, a trochę dalej odrapane dziewiętnastowieczne czynszowe kamienice. Stare, opuszczone budynki fabryczne a obok nowoczesne centra handlowe i szklane budynki biurowców. Miasto, które zrobiło na nas wrażenie. 🙂