Godło
18 Maj 2024 - Feliksa i Aleksandry
Międzynarodowy Dzień Muzeów

Aktorzy w świątyni

23 kwietnia 2018 Aktualności

Kameralny Teatr Małych Form, dwukrotnie zmierzył się z Misterium Pasyjnym, według scenariusza Józefa Argasińskiego (emerytowanego nauczyciela naszej szkoły). Przedstawienie odbyło się w kościele św. Stanisława BM w Starym Bielsku i Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Bystrej. – To autorska próba przybliżenia i odświeżenia Męki Pańskiej zakorzenionej w tradycji chrześcijańskiej – mówi o swym nowym spektaklu J. Argasiński. Tłem do występu aktorów były stacje Drogi Krzyżowej, a sama sztuka trwała niecałą godzinę.

Do napisania scenariusza zainspirowała mnie Maria Procyk, prezes stowarzyszenia Promocji Kultury Podbeskidzia. Dostałem od niej materiał związany z Drogą Krzyżową z przełomu XIX/XX wieku, który miała po ojcu. Bardzo mi się on spodobał. Napisany był staropolszczyzną. To była ludowa konwencja, takie spojrzenie oczyma pątnika na Mękę Pańską – tłumaczy J. Argasiński.

Pierwszym pomysłem reżysera było przeniesienie archaicznej formuły misterium na scenę. Ostatecznie jednak powstało coś zupełnie nowego. J. Argasiński główne wątki do swej sztuki zaczerpnął z Ewangelii św. Mateusza. Wzbogacił je o autorskie spojrzenie na postacie kobiet towarzyszących męce Jezusa oraz na osobę Szymona z Cyreny.

Droga Krzyżowa zawsze inspirowała mnie od strony dramaturgicznej. Tyle sytuacji, zaskakujących narracji i sytuacji. Ciężko nie spróbować zawrzeć to w formie teatralnego widowiska – dopowiada J. Argasiński.

Kameralny Teatr Małych Form znany jest m.in. z autorskich inscenizacji „Ja, Danuta Siedzikówna. Inka”, która została napisana specjalnie na zamówienie Miasta Będzin, czy „Króla Mięsopusta”.

Mariusz Rzymek