Godło
18 Kwiecień 2024 - Bogusławy i Bogumiły
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Pokazy z fizyki na UŚ w Katowicach

8 marca 2018 Aktualności, Galerie

W tym roku po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych brali udział w pokazach z fizyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Tym razem doświadczenia związane były z fizyką niskich temperatur. Eksperymenty z wykorzystaniem ciekłego azotu i suchego lodem były niezwykle interesujące i widowiskowe.

Ciekły azot po raz pierwszy został skroplony na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w 1883 roku przez Zygmunta Wróblewskiego oraz Karola Olszewskiego. W otwartym naczyniu w warunkach normalnych czysty azot wrze w temperaturze −195,8°C, a ulega zestaleniu przy −210,0°C. Ciekły azot ma zastosowanie m.in. w medycynie i przemyśle spożywczym.

Suchy lód natomiast to zestalony dwutlenek węgla. Wykorzystuje się go jako środek chłodzący w laboratoriach, chłodniach przemysłowych i przy transportowaniu szybko psujących się produktów spożywczych.