18 Kwiecień 2024 - Bogusławy i Bogumiły
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

VI Ogólnopolski Konkurs „Normalizacja i ja” Normy w ochronie środowiska

10 stycznia 2018 Aktualności, Galerie, Konkursy

Po raz kolejny bierzemy udział w konkursie „Normalizacja i ja”. Wysłaliśmy 6 komiksów z klasy 4BT przygotowanych pod kierunkiem p. Anny Maśki. Autorzy prac to: Agata Król, Agnieszka Fiuk, Natalia Skęczek, Klaudia Husar, Adrian Białek, Klaudia Balcar. Przygotowujemy jeszcze dwa esseje pod opieką p. Ewy Kuś, a koordynatorem Ogólnopolskiego Konkursu  Normalizacyjnego jest p. Roman Budzyński.

Normalizacja jest potrzebna! Kilka słów z regulaminu konkursu:

Zagadnienia związane z ochroną środowiska są we współczesnym świecie bardzo ważne. Nawiązują one do ustanowionego przez ONZ Światowego Dnia Środowiska, którego przesłaniem jest zgodność rozwoju cywilizacyjnego z rozwojem ekologicznym. Tegoroczna tematyka Konkursu koncentruje się na „związku ludzi z przyrodą”, przypominając, że nie tylko jesteśmy częścią natury, ale jesteśmy również od niej zależni.

Każdy rodzaj działalności ludzkiej, w szczególności produkcja energii i ciepła, transport drogowy oraz rolnictwo, ma wpływ na zmiany w środowisku. Jego ochrona polega na zachowaniu, zbilansowanym użytkowaniu, odnawianiu zasobów i składników przyrody np. roślin, zwierząt i zieleni w miastach i wsiach. Dotyczy również nadzoru nad jakością powietrza i wody.

Dbałość o środowisko należy do priorytetowych kierunków polityki państwa. W Polsce odpowiednie przepisy prawne (ustawy i rozporządzenia) regulują ilość produkowanych i emitowanych do środowiska czynników szkodliwych, poprzez podanie krytycznych poziomów zagrożenia lub dopuszczalnych poziomów czynników szkodliwych. Pozostaje pytanie, jakie rozwiązania techniczne zastosować, aby osiągnąć wymagany prawnie poziom. Najpewniejszym sposobem spełnienia tych wymogów jest stosowanie odpowiednich norm technicznych, a deklarowanie zgodności produktu z normami staje się skutecznym narzędziem marketingowym.”