Godło
19 Lipiec 2024 - Wincentego i Wodzisława
Dzień Czerwonego Kapturka

Nie można żyć nienawiścią…

5 grudnia 2017 Aktualności

Koncern VW  zorganizował w Berlinie ,w swojej oficjalnej siedzibie,sesję poświęconą 30-leciu prowadzenia programu niemiecko-polskiej wymiany młodzieży w duchu”Pojednania dla pokoju”. Uroczystość zaszczycili : minister spraw zagranicznych Niemiec-Sigmar Gabriel , b.redaktor  „Polityki”Marian Turski ,członkowie zarządu koncernu VW ,wicedyrektor Muzeum w Auschwitz-Andrzej Kacorzyk ,wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego dr Christoph Heubner ,rzecznik prasowy Ambasady Polskiej w Berlinie ,liczni przedstawiciele niemieckiego świata polityki,działacze kultury,młodzież. W spotkaniu  wzięła udział              delegacja  naszej szkoły(jako najdłuższego stażem uczestnika wymiany) w składzie: dyrektor Halina Majdak-Maj oraz Aleksander Ellnain i Irina Mrowiec-nauczyciele prowadzący wymianę.Dyrektor szkoły była jedną z osób zaproszonych do zabrania głosu.To z jej przemówienia pochodzą słowa Jana Karskiego,które uczyniła mottem wypowiedzi.W czasie jednego ze spotkań z naszą młodzieżą w Bonn legendarny kurier o to właśnie zaapelował do  młodzieży.Projekt VW znakomicie wpisał się w ideę pojednania młodego pokolenia Niemców i Polaków, w ramach którego byli więźniowie ( m.in.Marian Turski ,Zofia Posmysz ,Kazimierz Smoleń i inni) ,którzy przeszli piekło cierpień ,uczyli młode pokolenie miłości do ludzi i świata. Wystąpienie dyrektor H.Majdak-Maj zyskało uznanie uczestników spotkania.Publikujemy niżej zdjęcia z uroczystości,która odbyła się 29 listopada br. w Berlinie.