Godło
25 Lipiec 2024 - Jakuba i Krzysztofa
Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Normy gwarantem bezpieczeństwa produktów – komiks

24 lutego 2017 Aktualności, Galerie, Konkursy

Klasy 3at, 3ct, 4at i 4bt  wzięły udział w V Ogólnopolskim Konkursie „Normalizacja i ja” . Wysłaliśmy kilka komiksów i esej. Zachęcamy do obejrzenia historyjek, czasem mrożących krew w żyłach – co stanie się jesli będziemy używać produktów niespełniających norm polskich.

„Każdy z nas chce żyć wygodnie i bezpiecznie. Zdarza się jednak, że zakupiony toster podczas opiekania grzanek staje w płomieniach, tarcza zamontowana w maszynie do obróbki drewna zostaje oderwana podczas używania urządzenia zgodnie z jego przeznaczeniem, a z pozoru dobrze zamontowany zbiornik z gazem jest przyczyną wybuchu. Czy tego oczekiwaliśmy nabywając lub instalując określony produkt?

Odpowiedzialność za wytworzenie produktu bezpiecznego spoczywa na producencie, który ma zapewnić zgodność z wymaganiami. Nabywca z kolei chce mieć pewność, że producent zrealizował te wymagania. Organy państwa w trosce o obywateli określają wymagania prawne w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa produktów, m. in. przez podanie krytycznych poziomów zagrożenia lub dopuszczalnych poziomów czynników szkodliwych. Pozostaje pytanie jakie rozwiązania techniczne zastosować, aby osiągnąć wymagany prawnie poziom bezpieczeństwa. Najpewniejszym sposobem zapewnienia pożądanego poziomu bezpieczeństwa jest właśnie stosowanie odpowiednich norm technicznych, a deklarowanie zgodności produktu z normami staje się bardzo skutecznym narzędziem marketingowym. Nabywca wie, że produkt zgodny z normą będzie dla niego przyjazny. Od deskorolki, którą kupi, nie odpadną kółka w trakcie ostrego zjazdu, a nowy termos nie poparzy wrzątkiem.”