Godło
12 Lipiec 2024 - Jana i Gwalberta

Warsztaty fototechników w Oświęcimiu

3 grudnia 2016 Aktualności, Galerie

„Twarze miasta – oblicza pamięci”

Uczniowie klasy drugiej fotograficznej brali udział w tygodniowym polsko – niemieckim seminarium fotograficznym „Twarze miasta – oblicza pamięci” w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Celem seminarium było umożliwienie młodym ludziom spotkania i wzajemnego poznania się w kontekście ich biografii i krajów, z których pochodzą oraz wspólna praca przy projekcie fotograficznym w miejscach historycznych: Auschwitz –Birkenau, cmentarzu żydowskim i terenie miasta. Unikatowym przeżyciem dla uczestników była możliwość fotografowania obozu zagłady nocą.

Warsztaty fotograficzne prowadził prof. Witold Jacyków z Katedry Fotografii Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego Filii w Cieszynie oraz Paweł Sawicki – pracownik Biura Prasowego Muzeum Auschwitz – Birkenau, dziennikarz Programu II Polskiego Radia, autor cyklu audycji „Auschwitz — między zbrodnią a świętością”, wykorzystującego dźwiękowe relacje byłych więźniów pochodzące z muzealnego archiwum, a także wielu audycji poświęconych tematyce Holokaustu, redaktor naczelny miesięcznika „Oś — Oświęcim — Ludzie — Historia — Kultura”. W codziennych zajęciach i wspólnej pracy warsztatowej uczniów wspierały: Beata Godek – nauczyciel fotografii i Anna Plewa – nauczycielka języka angielskiego.

Seminaria międzynarodowe prowadzone przez edukatorów MDSM od 30 lat we współpracy z partnerami z obszaru edukacji historycznej i obywatelskiej, mają charakter historyczny i mieszczą się w obszarze edukacji obywatelskiej. Z jednej strony służą one poszerzeniu wiedzy na temat KL Auschwitz i Holokaustu i ich znaczenia dla europejskiej kultury pamięci, z drugiej – wskazują na współczesne wydarzenia oraz osobistą odpowiedzialność jednostki, co daje uczestnikom spotkań szersze spojrzenie na zjawiska zachodzące obecnie w społeczeństwie.