Godło
21 Czerwiec 2024 - Alicji i Alojzego
Święto Muzyki

Spotkanie z panią Zofią Posmysz

8 września 2016 Aktualności

W poniedziałek 5 września odbyło się pasjonujące wydarzenie na wymianie polsko-niemieckiej. Przebywający obecnie w Oświęcimiu uczniowie polscy i niemieccy uczestniczyli w spotkaniu z panią Zofią Posmysz.

Zofia Posmysz, urodzona 23.8.1923 w Krakowie pisarka i scenarzystka, w czasie 2 wojny światowej w 1942 została uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, a potem w Ravensbrück. Po zakończeniu wojny zajęła się pisaniem. Rozgłos przyniosło jej słuchowisko radiowe “Pasażerka z kabiny 45”, na motywach którego powstał film “Pasażerka”, a następnie książka pod tym samym tytułem. Jej ważnymi dziełami były także: “Znam katów z Belsen…”, “Cierpkie głogi”, czy “Do wolności, do śmierci, do życia”.

Podczas spotkania pani Zofia opowiadała jak było w obozie i po jego opuszczeniu, w jaki sposób udało jej się przeżyć, dlaczego powinniśmy wystrzegać się nienawiści. Młodzież zadawała przeróżne pytania, niektóre z nich były bardzo osobiste jednak pani Zofia nie odmawiała odpowiedzi nawet i na nie. Wyszliśmy wszyscy z tego spotkania przeświadczeni, że mieliśmy szansę porozmawiać z wyjątkowym człowiekiem.