Godło
20 Czerwiec 2024 - Bogny i Florentyny
Światowy Dzień Uchodźcy

Więźniowie, młodzież, kanclerz Angela Merkel

28 stycznia 2015 Aktualności

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski (z siedzibą w Berlinie) był organizatorem uroczystych obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Na uroczystość zaproszono delegację Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w składzie: Halina Majdak-Maj-dyrektor szkoły, Aleksander Ellnain – nauczyciel prowadzacy program polsko-niemiecki i Aleksandrę Waluś – maturzystkę, uczestniczkę wymiany polsko-niemieckiej. W poniedziałek, 26 stycznia, w berlińskiej „Uranii” zgromadziło się 800 gości, wśród nich byli więźniowie Auschwitz-Birkenau, dyplomaci różnych krajów, kanclerz Angela Merkel, przedstawiciele niemieckiego świata polityki i kultury, przedstawiciele młodzieży z różnych krajów.   Uroczystość, którą prowadził dr Christoph Heubner, wiceprzewodniczący MKO,składała sie z trzech cześci: wystapień byłych więźniów:polskiego pisarza i dziennikarza Mariana Turskiego oraz wegierskiej pisarki Evy Fahidi, apelu przedstawicieli młodego pokolenia, przemówienia kanclerz Angeli Merkel. Oprawa muzyczna stanowiła klamrę kompozycyjną uroczystości. Przejmujące refleksje byłych więźniów, pełne emocji wystapienia młodych ludzi z Polski, Niemiec i Izraela, wyważone, mądre przemówienie kanclerz Angeli Merkel zmuszały do refleksji nie tylko o przeszłości, ale i o niepokojących, trudnych problemach współczesności.

Jako reprezentantka polskiej młodzieży głos zabrała Aleksandra Waluś, uczestniczka polsko-niemieckiego programu 'Pojednanie dla pokoju”. W emocjonalnym, bardzo osobistym wystapieniu podkresliła, że jako przyszły fotograf będzie nie tylko pamiętać i dbać o ocalenie dokumentów historii, ale i utrwalać nowe, pokazujące inną, lepszą przyszłość.