Godło
01 Luty 2023 - Brygidy i Ignacego

Wystawa 'Krajobrazy natury i kultury’

1 maja 2014 Aktualności

Jak mawiał Brett Weston: „Aparat fotograficzny jest nie tylko przedłużeniem oka, ale również umysłu. Może widzieć ostrzej, dalej, bliżej, wolniej i szybciej niż oko. Może ujrzeć niewidzialne światło. Dzięki niemu możemy zobaczyć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Zamiast używać aparatu tylko do odtwarzania obrazów można stosować go, tak by to, co niewidzialne dla oczu, stało się widzialne”.

Robimy w życiu wiele zdjęć. Ludziom, którzy są dla nas ważni, miejscom, które odwiedzamy, chwilom, które nas urzekły i które chcemy zatrzymać na zawsze. Zatrzymujemy w kadrze wspomnień swoich najbliższych, ulotne chwile, barwne emocje, przełomowe momenty życia, ale i sytuacje zwykłe, codzienne. Dzięki bezruchowi starannie dopracowanych fotografii mamy możliwość powrócić do chwil, odświeżyć je w pamięci, przeżyć na nowo. Przeglądając karty albumów odkrywamy więcej. Dostrzegamy, jak światło i cień współgrają ze sobą, wydobywając piękno i brzydotę, bogactwo i biedę, miłość i agresję. Widzimy jak splot łagodnych linii, form, konturów, kolorów lub ich braku, skupiają wzrok i pamięć na przypadkowych detalach. Fotografia jest magią, bezcenną pamiątką, dokumentem naszego istnienia.