Godło
18 Maj 2024 - Feliksa i Aleksandry
Międzynarodowy Dzień Muzeów

Wycieczka do elektrowni jądrowej Dukovany

13 listopada 2012 Aktualności

Uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Małgorzaty Kaliki i pana Andrzeja Stokłosy uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej, której głównym celem było zwiedzanie elektrowni jądrowej Dukovany. Jest to jedna z dwóch elektrowni jądrowych zlokalizowanych na terenie Czech. Budowa elektrowni została rozpoczęta w 1974 roku. Obecnie działają 4 reaktory. Elektrownia dostarcza każdego roku około 13 TWh energii elektrycznej. W drodze powrotnej byliśmy w muzeum techniki w Brnie. Jest to niezwykłe miejsce, w którym znajduje się kilkanaście wystaw tematycznych dotyczących m.in. historii lotnictwa, starych samochodów, dawnych instrumentów muzycznych, kowalstwa, maszyn parowych, przedmiotów codziennego użytku osób niewidomych itd. Na ostatnim piętrze znajduje się sala eksperymentalna, w której można samodzielnie wykonać szereg doświadczeń dotyczących fizyki.