Nowe zawody w ZSTiH !!!
Fototechnik to zawód, który łączy umiejętności techniczne i wrażliwość na estetykę. Fototechnik pracę wykonuje w atelier fotograficznym, laboratorium lub w plenerze. Nauka zawodu odbywa się na przedmiotach teoretycznych, na zajęciach praktycznych i na praktykach zawodowych. Fototechnik wykonuje: zdjęcia do legitymacji, portretowe, reklamowe, reportażowo-prasowe, dokumentacyjne, fotokopie pism i dokumentów, zajmuje się obróbką zdjęć. Dokonuje zapisu oraz przetwarzania i wizualizacji informacji obrazowej w laboratoriach fotograficznych usługowych, profesjonalnych, przemysłowych.
Możliwości zatrudnienia:
· laboratoria fotograficzne usługowe, profesjonalne, przemysłowe,
· przemysł fotooptyczny i optyczny,
· wydawnictwa i drukarnie,
· przemysł optoelektroniczny, komputerowy i informatyczny,
· telewizja i wytwórnie filmowe.
Fototechnicy znajdują również zatrudnienie w innych sferach działalności człowieka: w laboratoriach naukowo-badawczych, kryminalistycznych, medycznych, archeologicznych, geologicznych, w ośrodkach historycznych, archiwach, muzeach, w agencjach fotograficznych i reklamowych.
Technik eksploatacji portów i terminali to zawód, którego głównym celem kształcenia jest organizacja prac w terminalach przeładunkowych tj. prac związanych z przeładunkiem z jednych środków transportu na drugie. Absolwent potrafi obsługiwać środki transportu w terminalach lotniczych, kolejowych, samochodowych i portach rzecznych oraz morskich. Dba o właściwy stan jakościowy i ilościowy ładunków przemieszczanych przez port lub terminal. Nadzoruje urządzenia przeładunkowe. Organizuje prace związane z przeładunkiem i składowaniem towarów. Organizuje wykonywanie prac pomocniczych na rzecz jednostek transportu dalekiego.
Do głównych przedmiotów zawodowych nauczanych w szkole należą: porty, terminale, lotniska, podstawy logistyki i spedycji, towaroznawstwo, magazynowanie, koszty procesów logistycznych, laboratorium spedycji i magazynowania, eksploatacja urządzeń transportu bliskiego, język angielski zawodowy, język obcy zawodowy, zajęcia praktyczne oraz praktyka zawodowa.
Po ukończeniu kształcenia absolwent danego typu szkoły kształcącej w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali może być zatrudniony w:
· terminalach lotniczych,
· przedsiębiorstwach spedycyjnych, transportowych, samochodowych i kolejowych,
· agencjach obsługi portów morskich i rzecznych.
Pełna oferta edukacyjna na r. szk. 2011/12 w zakładce „Oferta edukacyjna”